2021. 11. 25., csütörtök
3 perc

Meghökkentő, hogy a pandémia első hullámában, egy felmérés szerint a megkérdezettek 41% érezte magán a munkahelyi kiégés tüneteit. Gondoljunk bele, hogy ez az adat mennyivel ugorhatott meg a lockdown alatt. A “burnout” kifejezés rohamosan terjed világszerte, hiszen a covid miatt, rivaldafénybe került.
Tarts velem és ássuk magunkat mélyebbre a témában!

A kiégés, azaz a burnout a motiváció és az ösztönzés megszűnésének az eredménye. Fizikai, mentális és érzelmi betegségként is a felszínre törhet. 

Képzeljük el, hogy András minden nap maximálisan odateszi magát a munkahelyén. Teljesíti a rábízott feladatokat, ha kell túlórázik és tesz azért, hogy meghatározó tagja legyen a csapatnak. Viszont ez az idő és energiabefektetés, soha nem hozza meg a gyümölcsét. Így elveszíti motivációját és nem leli örömét már többé a munkájában. Sőt még az a gondolat is motoszkál a fejében, hogy ő semmiben sem jó.

A burnout szindróma kialakulása nem egyik napról a másikra történik, hanem egyes események hatására bontakozik ki.

  1. Maximalizmus
  2. Másokhoz való hasonlítgatás / hiperversenyzés
  3. Csekély munkahelyi támogatás
  4. Feladat priorizálási probléma
  5. Bizonyítási kényszer
  6. Keményebb munka
  7. Saját “szükségletek” figyelmen kívül hagyása
  8. Konfliktus kiszorítása
  9. Értékrend feladása (a munka mindenek előtt...)
  10. A meglévő problémák tagadása
  11. Munkakerülés (öngyógyítási reakció)
  12. Viselkedésben való változás
1. Mézeshetek

Izgatottan, energikusan indulsz el reggelente dolgozni és titkon kicsattansz a boldogságtól. Időt és energiát nem spórolva végzed el a rád bízott feladatokat. Az se érdekel, ha kihagyod az ebédszünetet vagy, ha túlóráznod kell. Ebben a szakaszban alakítunk ki olyan - pozitívnak tűnő - szokásokat, melyektől a jövőben nehezen szabadulunk.

2. Kiegyensúlyozás

A dolgok általánosságban rendben vannak, de eltűnt a kezdeti izgatottság. Vannak jó és rossz napjaid is egyaránt. Munkateljesítményedet fenn tudod tartani, de nehezebben. Előfordulhat, hogy elfelejtesz dolgokat, de ez betudható annak, hogy a fellépő stresszfaktorok miatt, nem alszol annyira jól, mint korábban.

3. Krónikus stressz 

A hét több napján is stresszesnek és nyugtalannak érzed magad. Haragot érzel, ha bárki kéréssel fordul hozzád. A hétköznapokban a koffein segít átvészelni a napot. Előfordulhat, hogy ingerültnek és cinikusnak érzed magad. 

4. Kiégés

Már érzed a burnout mentális, érzelmi és fizikai hatásait is a saját bőrödön. Megesik, hogy kimaradozol a munkából és minden vágyad, hogy elmenekülj ebből a reménytelen helyzetből. 

5. Összefonódás

Már szinte nem emlékszel a kiégés előtti életedre, és mindennapjaidat átszőtte a szorongás. Ebben a szakaszban már csak pár lépés választ el a depressziótól.

Viszont, a kulcs a burnout korai előjeleinek felismerésében rejlik. Ha időben elkapjuk, akkor sokkal hamarabb fogjuk visszakapni előző “életünket”.
A kiégés előjeleit tipizálni tudjuk, de mindenkinél máshogy jelentkeznek.
Mik lehetnek ezek?
 

Kimerülés érzése - Ilyenkor már teljesen mindegy, hogy hány órát alszunk, hiszen mindig ugyanolyan fáradtnak érezzük magukat. Sokszor gyötörnek fizikai rosszullétek, étvágytalanság és már az életünk munkán kívüli területein sem tudunk igazán kikapcsolódni.

Megnövekedett mentális távolság a munkától - Ilyenkor a munkánkban ingerlények, feledékenyek vagyunk és állandóan halogatjuk a feladatokat. Munkaidőnkhöz képest később érkezünk és korábban távozunk, hiszen átkozottul rosszul érezzük magunkat abban a környezetben.

Csökkent a szakmai hatékonyság - Nincs kedvünk kollégáinkkal fecsegni, rendszeresen késünk a fontos feladatok elvégzésével és nem érdeklődünk a szakmai fejlődés lehetőségei iránt. Teljesen kívülállóként érezzük magunkat a csapat meetingeken és legszívesebben azon nyomban nyúlcipőt húznánk.

Ha azon töprengsz, hogy téged is érint-e a munkahelyi burnout, akkor tedd fel magadnak a következő kérdéseket, és ha a legtöbb kérdésre igen a válaszod, akkor a kiégés valamelyik szakaszában vagy.

  • Több rossz napod van a munkahelyeden, mint jó?
  • Ingerlékenyebb vagy a hétvége végéhez közeledve?
  • Vannak fizikai fájdalmaid? Például hasfájás, emésztési zavar, hát- és nyak fájdalom.
  • A szokásosnál gyakrabban fáj a fejed?
  • Az utóbbi időben változtak az alvási szokásaid?
  • Megesett, hogy nehezebben koncentráltál egy feladatra és/vagy a megértése is nehezebben ment?
  • Úgy érzed, hogy csak határidőn túl tudod hatékonyan teljesíteni a feladatokat?
  • Kerülöd a kollégáiddal és a főnököddel való beszélgetést?
  • Lamentálsz azon, hogy felmondasz?
  • Állandóan kimerültnek érzed magad, így nincs kedved szabadidőben semmit sem csinálni?

Egyes munkahelyeken lényegesen nagyobb stressz érhet minket. Viszont ez nem azt jelenti, hogy ezeknél az állásoknál garantáltan megtapasztaljuk a kiégést. A munkahelyi burnotunak nincsen egy állandó képlete. Mindenki találkozhat vele, még az is aki óriási szenvedéllyel végzi a munkáját. Hat tényező befolyásolhatja a legjobban a burnout felbukkanását

Munkaterhelés - Ide tartozik a munkamennyiség, a célok eléréshez szükséges erőforrások és a támogatások.

Kontroll - Ha úgy érzed nem tudod irányítani munkafolyamataidat. Ide tartozik az is, hogy képtelen vagy nem-et mondani kollégáid vagy menedzsered kérésére. Célszerű határokat felállítani, hogy ne csússzon ki az irányítás a kezed közül.

Jutalom hiánya - A hosszú és hatékony munkaerőbe pénzt és energiát egyaránt bele kell fektetni. A minőségi munka megjutalmazása - ami nem feltétlen anyagi jellegű - fenntartja az érdeklődést és az elhivatottságot az adott szakma iránt.

Gyenge közösség - Néhol az egészséges munkakörnyezet nem kap elég figyelmet, pedig kiemelkedően fontos, hogy gátlások nélkül tudjuk beszélgetni ötleteinkről kollégáinkkal. 

Méltányosság hiánya - Ahol hiányzik a méltányosság, ott hiányoznak az egyértelmű elvárások és szabályok is.

Alapértékek összhangja - A te munkahelyed alapértékei összhangban vannak sajátodéval? Ha nem, akkor hamarabb elérhet a munkahelyi kiégés. 

Figyeld magad, figyeld a fent említett jeleket és ha olyan érzeted van, hogy rátértél a kiégés útjára, igazad van! Első lépés: kezd el tudatosítani magadban a tényt, hogy ez törénik veled és hogy véges időd van a korrekcióra. Ami nagyon fontos, hogy ne pánikolj! A következő részben megmutatom, hogyan kezeld helyesen.

Inspiráció: Signs of burnout at work — and what to do about it 

Munkahelyi burnout, ahogy még nem olvastad 2.

Munkahelyi burnout, ahogy még nem olvastad 2.

2022. 04. 06.
A blogsorozat első részében közelebbről megismerkedhettél a munkahelyi kiégéssel, annak szakaszaival, tüneteivel, sőt még tesztelhetted is magadat, hogy téged érint-e. Ha ezekről lemaradtál volna, akkor feltétlenül olvasd el! (a blog alatt megtalálod) Legfrissebb blogomban szót ejtek a következményeiről és hasznos tippekkel is ellátlak, hogy téged jó messziről elkerüljön ez a gazfickó. Belevághatunk?
Tovább olvasom
Akkor is segítesz másoknak, amikor nem kellene? Így ismerd fel a túlműködés csapdáját!

Akkor is segítesz másoknak, amikor nem kellene? Így ismerd fel a túlműködés csapdáját!

2021. 11. 10.
Nem tudsz tétlenül ülni, ha a környezetedben valaki nehéz élethelyzetbe kerül? Általában azonnal az illető segítségére sietsz? Akkor bizonyára sokakhoz hasonlóan túlműködő vagy kapcsolataidban. Ez a viselkedési jellem hosszú távon kimerültséghez, kiégéshez és összeomláshoz vezethet. Ergo nem célszerű figyelmen kívül hagyni, mert egy idő után totális káoszt fog okozni az életedben, sőt érzelmileg és fizikailag is tönkretesz.
Tovább olvasom
A rutin veszélye
Videó

A rutin veszélye

2024. 06. 29.Videó
Rutinszerű feladatok + Kisujjból megcsinálom = Nincs kihívás. EZ VESZÉLYES! Hol marad az élményszerzés a képletből?
Megnézem
Na és?

Na és?

2023. 10. 07.
Felbosszantottak, megsértettek, kihasználtak, elárultak? Na és? Még nem történt veled ilyen?
Tovább olvasom
Certified High Performance Coach™ Business mentor

A RUTINFELADAT nem a VÁLLALKOZÓ kenyere!

2024. 01. 20.
A rutinfeladat a kiégés előszobája.
Tovább olvasom