Gyakran csúszunk abba a hibába, hogy egy problémát a felbukkanásától kezdve problémaként kezelünk.
Mi ezzel a baj?
Az elménket kontraproduktív működésre késztetjük. Amikor szembesülünk egy problémával nem mindegy, hogy az elménk a probléma megoldásán vagy magán a problémán dolgozik.
Na jó, de hogy hívjam másként, ha az igenis egy probléma? Áltassam magam, hogy a probléma nem is probléma?
Nem!
Mutatom a folyamatot!
1) Mindenek előtt a probléma szót kicserélem egy semleges pl. “helyzet” vagy egy pozitív pl. “lehetőség” szóra, ugyanis a szavak programozzák az elménket. A negatív szavak blokkolják, a pozitívak stimulálják.
2) Ezután megnézem mit okoz(ott) ez a “helyzet” nekem.
3) A legfontosabb rész itt jön. Elfogadom, hogy ez most így van és azonnal elkezdek gondolkodni, hogy a helyzet milyen “lehetőséget” tartogat, miért “jó”, hogy ez történt és mit akar nekem “üzenni”.
Az esetek többségében egyszerűen csak változtatni kell addigi működésünkben - szokásainkon, cégünkön, kapcsolatainkon, pénzügyeinken… Veled is biztosan megtörtént már, hogy egy krízisre hónapokkal visszatekintve hálát adtál az égnek, hogy megtörtént, mert akkor nem lett volna ez vagy az. Ezt jelenti a problémában rejlő lehetőség!
A coaching folyamatban a megoldás alapú megközelítést tanítom, azaz hogyan keretezzünk újra egy helyzetet, hogy tekintsek problémára lehetőségként. Ez tanulható, fejleszthető és Neked is menne.